Son Haberler
Anasayfa / Tesisat Temizleme / Tesisat Temizleme – sutespiti.com

Tesisat Temizleme – sutespiti.com

Petek temizliği özel ilaç ve kimyasallarla temizlenerek, içlerinde sıvı akışını daha düzenli hale getirebilen bu yöntemle de verimi büyük oranda arttırabilen bir uygulamadır. Konutlarımızda kullandığımız  Petek ve tesisat mazlemelerinin içlerinde zamanla meydana gelebilecek paslanma, balçıklaşma ve sıklıkla karşılaşılan kireçlenme gibi sorunlara karşı özel ilaçlı karışımlar ve kimyasallar ile periyodik olarak yılda bir kere temizlenmelidir. Temizleme esnasında kullanılan yöntemler verimi arttırmak amacıyla veya sistemlerin ömrünün uzatılması için sıklıkla kullanılması gerekmektedir. Petek temizliği yapılan yerlerde yakıt tasarrufunda ve ısıtma da %20 varan artışlar görülmüştür.

tesisat temizleme

Isıtma sistemlerinizde ( yerden ısıtmakalorifer petekleri) ve kombilerinizin içinde her zaman belirli miktarda su bulunması gerekir bu su zaman içerisinde kireçlenme ve balçıklaşırlar. Kirlenmeler ve aşınmalar bundan dolayı meydana gelir. Bu kirlenmeler petekleri, vanaları ve diğer tesisat malzemelerinin  daralmasına  veya tamamen tıkanıklığına neden olabilir. Bazı kullanıcılar her yıl tahliye vanasından suyu boşaltarak kombi tesisatına yeni su yüklenmesi ve suyun tazelenmesi ile bu problemlerin önüne geçebileceğini düşünüyor. Aslında kombi ısıtma tesisatınıza yeni ilave edilen su, daha fazla tortu oluşturabilecek madde anlamına gelir. Ve tam tersine yeni ilave edilen suyun oksijen oranı yüksek olduğundan metal yüzlerde hızlıca bir kireç oluşumu gerçekleşecektir. Bu kireçlenme her yeniden su konulması ile yeniden artışa geçer ve aslında hiç durmaz. Dolayısıyla suyun sistemden alınması ve tazelenmesi bir katkı değil tam aksine zarar bile verebilir.
Zamanla kapalı devre kalorifer sistemleri kullanımla beraber, boru ve radyatörler kireçle kaplanır, suyu ısıtan plaka eşanjör kireçten çalışmaz hale gelir, plastik borular ise balçıklanır. Bir milimetrelik kireç radyatör sistemlerinde %7-8 oranında verimlilik kaybına neden olmaktadır. Kullanılan suyun sertlik derecesine göre %20den %30a kadar verim düşüşleri kireçlenmeler dolayısıyla görülebilir. Petek temizliği bu yüzden oldukça önemlidir. Evi ısıtmak için faturalarınız daha da mı çok kabarıyor? Kombi sistemleriniz ilk günkü gibi ısıtmıyor mu ? Petek temizliğini denemeniz gerekiyor olabilir.

Petek Temizliği Neden Yapılmalıdır.

 • Daha önce ısındığınız halde zamana ve kullanıma bağlı olarak ,peteklerin altı ısınmıyor üstü ısıtıyor ise,yani peteklerde homojen ısınma sağlanamıyor ise,
 • Uzun Süredir beri  petek tesisat temizliği kimyasal uygulamalı  olarak yaptırmadıysanız,
 • Faturalarda önceki rakamlardan daha yüksek rakamlar görmeye başladıysanız,
 • Daire m2 ler aynı izolasyon aynı,kombiler aynı marka ve aynı özelliğe sahip olduğu halde ben neden daha fazla doğalgaz faturası ödüyorum diyorsanız,
 • Peteklerde ısınma sorunu varsa ve hem kısmi hem de geç ısınma gerçekleşiyor ise,
 • Kombi ses yapıyor kombi sürekli çalışıyor kendini ekonomik moda almıyor ise,
 • Kombi bakımı yaptırdım yine ısınamıyorum yine verim alamıyorum diyorsanız,
 • Peteklerin birey olarak havasını aldığım halde yine ısınmakta başarılı olamadım diyorsanız.
 • Peteğin vanasından su kaçırdığında paslı çamurlu su aktı diyorsanız ,bu durum korozyon sonrası oluşan pas olduğundan temizlik gereklidir.
 • Kombinin filtresini çıkardığınızda çamur, tortu, pas filtreyi tamamen kaplamış diyorsanız,
 • Doğalgaza gelen zam sonrası daha fazla yakıt tüketmemek için kış aylarında sağlıklı tasarruflu ısınmak istiyorsanız,
 • Kalorifer tesisatının,kombinin,peteklerin sağlıklı ve ekonomik çalışabilmesi için,

 

Hakkında SuTespiti

Merhabalar, Sutespiti.com olarak sizlere en kaliteli ve güvenceli hizmeti sunuyoruz. 2008'den Bu Yana hizmetlerimiz'den bir çok firma, kurum ve ev faydalanmıştır. Uygun fiyat ve hızlı iş'in doğru adresi.

Check Also

Kaçak Su Tespiti – Hızlı Tespit

  Aklınızdakı Sorular Sanırım Bunlar ! Hay aksi boru çatlamış, ama nereden içten mi ? …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benim İşim Acil Hemen Ara